Gdańsk i sopot oraz medyczne rehabilitowanie się po udarze w mózgu

Udary mózgu można określić, jako nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu. Coraz częściej pojawiają się właśnie takie zgłoszenia zwłaszcza pośród pacjentów powyżej 40 roku życia. Statystyki medyczne są w tej kwestii nieubłagane. W naszym kraju statystycznie, co roku udar mózgu dosięga mniej więcej 70 tyś obywateli, z czego aż 30 tyś umiera w ciągu 1 miesiąca.
W gronie tych, którym uda się przeżyć ostrą fazę udaru, aż 20 procent wymaga stałej opieki medyków, 25 proc. pomocy w niektórych codziennych czynnościach, zaś 50 procentom pacjentów po udarze mózgu udaje się odzyskać prawie pełna sprawność, staję się z powrotem samodzielni i mogą wrócić do pracy. Jest to tylko zasługa bardzo dobrze prowadzonej i realizowanej rehabilitacji, przez specjalistę w danej dziedzinie.


Jakie są, więc cele rehabilitacji osób po udarze mózgu? Przede wszystkim dobrze rehabilitanci koncentrują się na podstawach. Jeżeli pacjent ma problemy z połykaniem, muszą oni zadbać o proces połykania, a również o poprawienie wydolności oddechowej pacjenta. Bardzo istotne w tych pierwszych krokach rehabilitacji stosowanie tak zwanych pozycji ułożeniowych zmienianych co najmniej co dwie-trzy godziny. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko wystąpienia powikłań w postaci kształtowania się nie prawidłowych wzorców ruchowych. Jeśli osoba po udarze przez długi okres czasu jest zmuszona do leżenia w pozycji na wznak, to powstaje problem z napięciem mięśniowym i co się z tym wiąże złą, jakością ruchu. I jeśli taka osoba kiedyś zacznie chodzić, to będzie to niestety widoczne. W 3mieście można zaobserwować osoby, które wyraźnie powłóczą jedną nogą albo też mają niewładną rękę. Taka sytuacja może być skutkiem właśnie tego, że w początkowym okresie fizjoterapeuta i najbliższe osoby nie zadbały o odpowiednie pozycje ułożeniową. Bardzo ważna jest też nauczenie pacjenta wszystkich ruchów od nowa. Uczymy go poświęcając własny czas siedzieć, obracać się na boki, wstawać, chodzić czy też ubierać się. W rękach rehabilitanta jest również zadbanie o higienę, nauczenie załatwiania się w toalecie i tak dalej. Niezmiernie istotna jest również stosownie wczesna pionizacja bierna, jej adekwatny moment rozpoczęcia może zlecićwyłącznie lekarz. Dla każdego rehabilitanta istotne jest także to, żeby zadbać o polepszenie samopoczucia pacjenta, jego nastroju. Tu kluczowa może okazać się obecność psychologa na oddziałach rehabilitacji. Równie znacząca jest wczesna diagnostyka i terapia zaburzeń mowy, które w ogromnej liczbie przypadków współistnieją i tu z pomocą przychodzi neurologopeda. Taki dobrze zorganizowany zespół i między innymi umiejący ze sobą współpracować według określonych wcześniej zasad może zdziałać cuda i cofnąć skutki udaru mózgu i pozwolić wrócić pacjentowi do pełni sił.

Polecam: Gdąńsk oraz Sopot i fizjoterapia neurologiczna przy wylewie lub udarze w mózgu.